DZIELNICA: STARY ZDRÓJ
Remonty w dzielnicy Stary Zdrój

 

11 listopada 50 – kolejny budynek, który zaczyna się odradzać

W małej, starej z 1878 roku, zaniedbanej kamienicy przy ulicy 11 listopada 50, w miesiącu listopadzie 2011 r. powstaje Wspólnota Mieszkaniowa

   


11 listopada 50 – przed remontem dachu

Budynek usytuowany jest bezpośredni przy ulicy, zatem przyciąga uwagę przechodniów jak i przejeżdżających.

Już na pierwszy rzut oka widać, że ma wiele potrzeb remontowych. Żeby cokolwiek zmieniać na lepsze konieczne są środki finansowe, które Wspólnota dopiero zaczyna zbierać z chwilą powstania. Ta wiec na początku nic się nie dzieje, lecz w tej chwili budynek zaczyna się „ odradzać ”. W 2013 r. ukończono remont kapitalny dachu. Aby sprostać temu zadaniu Wspólnota zdecydowała się zaciągnąć kredyt inwestycyjny. Opłacało się – budynek nabrał nowego wyglądu

W dalszych planach jest wymiana instalacji elektrycznej, remont klatki schodowej. Może tez przyjdzie czas na remont elewacji.

Najważniejsze jest to, aby zacząć.

   

11 listopada 50 – 2013 r po remoncie dachu

 

Pocztowa 6 – budynek, który narodził się na nowo .

Budynek przy ulicy Pocztowej 6 został wybudowany w 1902 r.

  

Ulica Pocztowa – widok od strony ul. 11 Listopada 1920-1930 – w głębi po prawej stronie budynek nr 6

Jeszcze rok temu budynek położony przy ul. Pocztowej 6 w Wałbrzychu, pomimo swojej ciekawej architektury w niczym nie wzbudzał zainteresowania przechodniów . Duży, składający się 24 lokali blok, od lat nie był remontowany. Brak remontów spowodował, że przepiękne elementy zdobnicze, gzymsy, które stanowiły o jego zabytkowym wyglądzie, charakterystyczna wieżyczka zupełnie straciły wygląd . Ponadto przez lata nie remontowany dach sprawiał uciążliwość dla wielu mieszkańców, których lokale były systematycznie zalewane.

Dziś to wszystko się zmieniło.

 Pocztowa 6 – 1997 r. 

Od 2003 r. budynek stanowi własność Wspólnoty Mieszkaniowej świetnie zarządzanej przez dwuosobowy Zarząd Wspólnoty w osobach Pana Stanisława Czabanowskiego i Pani Krystyny Wierzchołowskiej. Zarząd Wspólnoty od lat jest w bardzo dobrym kontakcie z zarządcą nieruchomości - Miejskim Zarządem Budynków Sp. z o.o w Wałbrzychu, jak również z pozostałymi współwłaścicielami nieruchomości.

Dzięki wspólnej pracy budynek nabrał nowego wyglądu i funkcjonalności po niedawno przeprowadzonym kapitalnym remoncie dachu i odrestaurowaniu elewacji. Utworzony przed 7 laty fundusz remontowy umożliwił Wspólnocie zgromadzenie 1 środków niezbędnych dla przeprowadzenia tak bardzo oczekiwanej inwestycji. Brakujące środki pochodziły z długoterminowego kredytu inwestorskiego. Załatwienie niezbędnych formalności trwało dość długo , ponieważ budynek jest wpisany do wykazu Konserwatora Zabytków , którego zalecenia musiały być wielokrotnie konsultowane, jednak nie było to przeszkodą nie do przeskoczenia. Dużo szybciej trwało uzyskanie decyzji Banku o udzieleniu kredytu inwestycyjnego - który dla Wspólnoty Mieszkaniowej pozyskało MZB Sp. z o.o. w Wałbrzychu – BOK „Stary Zdrój” .Wspólnota sama dokonała wyboru wykonawcy robót, wybierając spośród ofert zebranych przez zarządcę oraz Zarząd Wspólnoty. Po zapoznaniu się z dotychczas wykonywanymi pracami na innych nieruchomościach, na wykonawcę robót Wspólnota Mieszkaniowa wybrała Firmę ROBUR BUD Jarosław Ajchel, która ściśle współpracowała zarówno z inspektorem nadzoru prac jaki i Zarządem Wspólnoty.

Efekty tej współpracy można obejrzeć gołym okiem. Budynek z daleka przyciąga wzrok, wabiąc przepięknie odtworzonymi elementami sztukatorskimi, ciepłymi kolorami i estetycznymi wykończeniami, mosiężnym dachem wykonanym z ceramicznej dachówki w kolorze antracytu i tytanowymi obróbkami blacharskimi. Zniknęły kable, stare nie funkcjonalne anteny telewizyjne i odrapane gzymsy.

Budynek przy Pocztowej 6 narodził się na nowo . Idąc ulica nie sposób tego nie zauważyć, zarówno w pochmurny jaki i słoneczny dzień.

 

 

  
Pocztowa 6 – 2006 r. 

Pocztowa 6 – 2012 r.

 


Pocztowa 6 – 2012 r.

 

  

Pocztowa 6 – 2006 r. 

Pocztowa 6 – 2012 r.

 

Trwają prace remontowe budynku przy ul. Parkowej 5


Dawniej Parkowa 5– druga siedziba Zakładu Robót Górniczych
Zdjęcie z Kroniki fotograficznej ZRG.

Budynek przy ul. Parkowej 5 w Wałbrzychu został wybudowany w 1900 roku. Od 2003 r. jest własnością Wspólnoty Mieszkaniowej, która powstała poprzez jednoczesny wykup lokali od Gminy Wałbrzych przez wszystkich najemców . Na przykładzie tej Wspólnoty widać, że wszyscy sąsiedzi mogą być jednomyślni. Tak też i jest obecnie przy podejmowaniu wszelkich decyzji odnośnie budynku. Efektem wspólnych działań właścicieli i zarządcy było i jest systematyczne zlecanie prac remontowych na tej nieruchomości. W budynku zostały przeprowadzone takie prace jak: wymiana instalacji gazowej, okien na klatce schodowej, drzwi wejściowych do budynku, instalacji domofonowej.

Obecnie wykonywany jest najbardziej widoczny dla nieruchomości zakres prac budowlanych - remont elewacji. Jest to duża i droga inwestycja, na finansowanie której właściciele zaciągnęli kredyt inwestycyjny. Ponieważ budynek jest pod opieką konserwatora zabytków i położony jest przy drodze wojewódzkiej trzeba było pokonać wiele trudności, aby rozpocząć realizację zadania. Jednak to już mamy za sobą – teraz zarówno właściciele jak i zarządca mogą cieszyć się z trwających prac remontowych, a już za krótką chwilę z zakończenia inwestycji.

Budynek będzie wyglądał przepięknie i na pewno na niejednej osobie zrobi dobre wrażenie.


Parkowa 5 - własność Wspólnoty Mieszkaniowej- 2006 r.

 Parkowa 5 - w trakcie remontu - 2012

     


 Parkowa 5 - własność Wspólnoty Mieszkaniowej- 2006 r.

Parkowa 5 - w trakcie remontu - 2012

 

 

Trwają prace remontowe starej kamienicy przy ul. 11 Listopada 17

Kamienica przy ul. 11 listopada 17 wybudowana została w 1899 r. Od 1998 r. jest własnością Wspólnoty Mieszkaniowej. Mieści się na skrzyżowaniu ulic Pocztowej i 11 listopada.

 
Początek XX w

XX w

 Jest to budynek o pięknej i ciekawej bryle, który z biegiem czasu zaczął wymagać wielu remontów.

Od momentu powstania Wspólnoty Mieszkaniowej współwłaściciele rozpoczęli starania prowadzące do polepszenia stanu technicznego swojej nieruchomości. Dzięki współpracy z zarządcą (MZB sp. z o.o. w Wałbrzychu) krok za krokiem realizowali swoje postanowienia. Z utworzonego konta funduszu remontowego sfinansowali już wiele robót, między innymi: osuszanie budynku metodą iniekcji krystalicznej, przemurowanie wsypów piwnicznych, wymianę stolarki budowlanej w częściach wspólnych nieruchomości, remont kapitalny dachu , odprowadzenie wód opadowych, a obecnie wykonywany jest remont elewacji. Choć wspólnota utworzyła sobie konto przeznaczone na remonty, jak również ma dodatkowe zyski z wynajmu ścian zewnętrznych na umieszczenie reklam, to jednak na część swoich inwestycji musiała zaciągać kredyty. Mimo wszystko cały czas wspólnymi siłami właściciele, przy zaufaniu do zarządcy budynku, starają się polepszać stan techniczny swojej nieruchomości, dzięki czemu żyje im się przyjemniej i wygodniej, a mieszkańcy Wałbrzycha już wkrótce będą mogli podziwiać przepięknie odnowioną Ich nieruchomość.

 

 
11 Listopada 17 - przed remontem – 2006 r.

11 Listopada 17 – w trakcie remontu - 2012

 

 
11 Listopada 17 (od ul. Pocztowej) - przed remontem – 2006 r. 

11 Listopada 17 (od ul. Pocztowej)– w trakcie remontu – 2012

 
11 Listopada 17 (od ul. Pocztowej)– w trakcie remontu – 2012

 

 
11 Listopada 17 (od ul. 11 Listopada) - przed remontem – 2006 r. 

11 Listopada 17 (od ul. 11 Listopada)– w trakcie remontu – 2012

 

 


 


     |  do góry  |